Currently browsing the monthly archives.
Take Le Whif of this
Take Le Whif of this

I’ll admit it: I love candy.  I especially love candy from other countries or candy made with non-standard (in the US, anyway) ingredients.  While visiting my brother and sister this past weekend for her college graduation, Jess and I slipped away to the mall and checked out the candy store.  Among the many candies from around the world they had the most intriguing...

Yo, Gurt, make your own!
Yo, Gurt, make your own!

So, a few of you may have read my previous post about yogurt where I said that I would attempt to make my own next.  Well, that time has come!  The other day I bought a quart of milk from a local dairy for $3.00, and one “starter” yogurt for $1.34.  If all went well I’d have a whole quart of yogurt for less than $5.00.  Not too shabby, if I don’t...